Nasz Oddział

Małopolski Oddział Wojewódzki w Krakowie

Aktualności

Małopolski NFZ stawia na profilaktykę i otwiera specjalne stanowisko dla pacjentów

27-09-2019

27 września 2019 roku w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zostało otwarte pilotażowe stanowisko, przy którym zainteresowane osoby będą mogły otrzymać bezpłatnie informacje o profilaktyce i zdrowym odżywianiu. W uruchomieniu nowej usługi NFZ wzięli udział Adam Niedzielski, p.o. prezesa Funduszu i Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Przy stanowisku Małopolskiego NFZ odwiedzający otrzymają informacje o prawidłowych wzorcach zdrowego stylu życia. Dowiedzą się, dlaczego w zapobieganiu groźnym konsekwencjom chorób tak ważne są regularne badania i stałe kontrolowanie czynników ryzyka.

– Przy naszym stanowisku w Krakowie będziemy mówili głównie o zdrowiu i profilaktyce. Przygotowaliśmy je z myślą o wszystkich, którzy chcą dbać o swoje zdrowie, opierając się na rzetelnych i sprawdzonych informacjach. Do odwiedzenia tego miejsca namawiam także tych, którzy szukają drogi do zmiany stylu życiu, poważnego i świadomego zajęcia się swoim zdrowiem – zachęca Adam Niedzielski, p.o. prezesa NFZ.

Pacjenci będą mieli także okazję do rozmowy z ekspertami, specjalistami i przedstawicielami organizacji oraz stowarzyszeń pacjenckich. Obok konsultacji skorzystają z darmowych porad dietetyka w zakresie prawidłowego odżywiania, bezpłatnego pomiaru składu masy ciała na specjalnym analizatorze oraz cyklicznych pomiarów cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Dowiedzą się też, w których programach profilaktycznych, finansowych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia, będą mogli wziąć udział.

By zatrzymać epidemię otyłości i chorób dietozależnych, by odwrócić negatywny trend wzrostowy chorób układu krążenia – uwaga społeczna musi być skoncentrowana na zarządzaniu ryzykiem chorób cywilizacyjnych, czyli na profilaktyce i promocji zdrowia. To poszerzający się obszar działań edukacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, skupionych na dobru pacjenta – podsumowuje Marta Pawłowska, zastępca dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Stanowisko zostało zlokalizowane na sali obsługi pacjenta, przy ul. Batorego 24 w Krakowie. Będzie otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach: od 8.00 do 17.00 (poniedziałek), od 8.00 do 16.00 (wtorek, środa i czwartek), od 8.00 do 15.00 (piątek).

Jeszcze w tym roku Małopolski NFZ planuje organizację kilku akcji profilaktycznych. Najbliższa odbędzie się na początku października.

„Zapobiegam – bo liczy się każdy oddech” – to jej hasło. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problemy osób z alergią, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP). W dniach 7, 9 i 11 października naszym pacjentom zaoferujemy bezpłatną spirometrię – zapowiada Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Krakowskie stanowisko informujące o profilaktyce i zdrowiu jest jednym z pierwszych w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowie chce uruchomić takie punkty we wszystkich 16. oddziałach. Nowa usługa wpisuje się w strategię rozwoju NFZ do 2023 roku, która zakłada poprawę i usprawnienie obsługi klientów, zwiększenie roli Funduszu w działaniach profilaktycznych oraz naukę właściwych zachowań prozdrowotnych.

Wszystkie aktualności