Dla pacjenta

Najważniejsze informacje, m.in. jak załatwić sprawę w NFZ, gdzie się leczyć.

Aktualności

Bezpłatna spirometria w Małopolskim Oddziale NFZ z okazji 10 Dni Spirometrii

04-10-2019

W Polsce ponad 4 miliony osób ma objawy astmy, ale tylko niecałe 2 miliony wie o swojej chorobie. Pozostali kaszlą, mają duszności i nie wiedzą, że podstawą ich problemów mogą być alergia i astma alergiczna.

NFZ kolejny rok angażuje się w organizowane przez Polską Federację Chorych na Astmę, Alergię i POChP Dni Spirometrii, które  są częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life". W 2019 roku hasłem kampanii jest „Breathe Clean Air”. W Polsce do hasła Oddychaj czystym powietrzem dodano kolejne „ Zatrzymaj astmę i POCHP”.

P.o. Prezes NFZ Adam Niedzielski objął wydarzenie patronatem, a we wszystkich oddziałach, w tym również w Małopolsce będzie można wykonać bezpłatnie spirometrię.

Na bezpłatną spirometrię zapraszamy w ramach akcji #ŚrodyZProfilaktyką, która w przyszłym tygodniu będzie trwała 3 dni:  7, 9 i 11 października. Z badań będzie można skorzystać przy stanowisku profilaktyki i informacji o zdrowiu MOW NFZ w sali obsługi pacjentów przy ul. Batorego 24:

  • 7 października – godz. 13.00 – 17.00
  • 9 października – godz. 9.00 -13.00
  • 11 października – godz. 13.00 – 17.00

9 października zapraszamy również do SPZOZ Lege Artis w Bieczu, gdzie oprócz badań w godz. 11.00 - 13.00 będzie można odwiedzić mobilne stanowisko MOW NFZ.

Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego, czy ma objawy choroby. Badanie zaleca się też osobom, które mają kaszel, duszność, łatwo się męczą, niezależnie od tego, czy są palaczami, czy nie.

Cykl filmów informacyjnych o astmie

Sprawdź, gdzie jeszcze możesz zrobić spirometrię w ramach Dni Spirometrii - lista placówek 

Wszystkie aktualności